Drzewa owocowe

Jeśli chcemy, aby nasz ogród dawał nam obfite plony, warto zainwestować w drzewa owocowe. Gwarantują nam cień i piękny wygląd, a ponadto własne źródło witamin i składników do domowych przetworów i potraw.

Klasycznym drzewem, służącym do wielu posiłków, pięknie rozrastającym się jest jabłoń. Sklepy ogrodowe prześcigają się w różnych odmianach, co rok znajdziemy coś nowego. Plusem jabłoni jest dojrzewanie w okolicach października, dzięki czemu nic nie spada nam na głowę podczas słonecznych, letnich dni, a jesień jest idealnym czasem na przygotowywanie domowych dżemów i kompotów.

Kolejnym owocem, jaki warto uprawiać, jest gruszka. Grusze są bardzo wartościowymi drzewami, a ich ochrona nie jest łatwa. Nawet zapylanie musi odbyć się w specjalny sposób, gdyż nie są samopylne. Przy wyborze gatunku należy zorientować się, jak odporny jest na mróz, choroby i owady. Trzeba również zdecydować się, czy chcemy owoce do przetworów, czy deserowe, na co ma wpływ czas dojrzewania: letni, jesienny lub zimowy.

Duże znaczenie w doborze odmiany owocu jest czereśnia. Jest dość łatwa w uprawie, jednak należy uważać na duże mrozy. Kupno tych drzew polecamy u sprawdzonych sprzedawców lub renomowanych szkółek, aby mieć pewność, co do odmiany. 

Bardzo dobrze nadającym się do przetworów owocem, jest śliwka. Działa dobrze przeciw nowotworom i jest bogata w witaminę A oraz E. Sadzimy ją w wilgotniej glebie, z dużą ilością próchnicy. Warto próbować łączyć odmiany, dla różnorodności gatunków, jednak należy uważać, bo nie każda pasuje do każdej. Rodzi owoce od lipca do października.

Kategorie: Porady

0 komentarzy na temat “Drzewa owocowe w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Powiązane wpisy

Porady

Sadzenie trawnika z rolki

Zakładanie trawnika z rolki Trawnik w ogrodzie  powinien pełnić zarówno funkcje rekreacyjne i estetyczne. Przygotowanie trawnika jest niestety zadaniem dość pracochłonnym, dlatego warto zlecić je często profesjonalnemu ogrodnikowi. Trawnik możemy przygotować metodą tradycyjną poprzez zasiew, Czytaj dalej...

Porady

Krzewy owocowe w ogrodzie

Krzewy owocowe w ogrodzie Ogród przy domu koniecznie musi dobrze wyglądać. Idealny do relaksu i spotkań z rodziną na świeżym powietrzu. Ale czy jest coś lepszego niż świeżo zerwane z krzewu, zdrowe owoce? Wybraliśmy kilka Czytaj dalej...

Porady

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

Szkodniki w ogrodzie Każdy posiadacz ogrodu marzy o pięknie i nieskazitelności, jednak bardzo często przeszkadzają w tym niewielkie, a jednak uciążliwe zwierzęta. Dziś dowiecie się Państwo, jak pozbyć się szkodników ogrodowych. Najbardziej pospolite szkodniki w Czytaj dalej...