Drzewa owocowe

Jeśli chcemy, aby nasz ogród dawał nam obfite plony, warto zainwestować w drzewa owocowe. Gwarantują nam cień i piękny wygląd, a ponadto własne źródło witamin i składników do domowych przetworów i potraw.

Klasycznym drzewem, służącym do wielu posiłków, pięknie rozrastającym się jest jabłoń. Sklepy ogrodowe prześcigają się w różnych odmianach, co rok znajdziemy coś nowego. Plusem jabłoni jest dojrzewanie w okolicach października, dzięki czemu nic nie spada nam na głowę podczas słonecznych, letnich dni, a jesień jest idealnym czasem na przygotowywanie domowych dżemów i kompotów.

Kolejnym owocem, jaki warto uprawiać, jest gruszka. Grusze są bardzo wartościowymi drzewami, a ich ochrona nie jest łatwa. Nawet zapylanie musi odbyć się w specjalny sposób, gdyż nie są samopylne. Przy wyborze gatunku należy zorientować się, jak odporny jest na mróz, choroby i owady. Trzeba również zdecydować się, czy chcemy owoce do przetworów, czy deserowe, na co ma wpływ czas dojrzewania: letni, jesienny lub zimowy.

Duże znaczenie w doborze odmiany owocu jest czereśnia. Jest dość łatwa w uprawie, jednak należy uważać na duże mrozy. Kupno tych drzew polecamy u sprawdzonych sprzedawców lub renomowanych szkółek, aby mieć pewność, co do odmiany. 

Bardzo dobrze nadającym się do przetworów owocem, jest śliwka. Działa dobrze przeciw nowotworom i jest bogata w witaminę A oraz E. Sadzimy ją w wilgotniej glebie, z dużą ilością próchnicy. Warto próbować łączyć odmiany, dla różnorodności gatunków, jednak należy uważać, bo nie każda pasuje do każdej. Rodzi owoce od lipca do października.

Kategorie: Porady

0 komentarzy na temat “Drzewa owocowe w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Powiązane wpisy

Porady

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie Czym jest ogród bez zadbanego trawnika? Nawet najpiękniejsze rośliny na nagiej glebie będą prezentować się nijako. Pielęgnacja trawy to przede wszystkim trzy zabiegi: nawożenie, podlewanie, koszenie. Nowy trawnik trzeba koniecznie nawieźć Czytaj dalej...

Porady

Jak założyć trawnik?

W tym wpisie przedstawimy Państwu w jaki sposób założymy trawnik na działce.

Porady

Ochrona drewna w ogrodzie

Ochrona drewna w ogrodzie Jednym ze stałych elementów w ogrodach, to drewno: altanki, krzesła, stoły, tarasy. Należy potrafić dobrze o nie zadbać, aby służyły nam długie lata. Najważniejsze jest zabezpieczenie ich przed wodą, słońcem, owadami Czytaj dalej...