Drzewa owocowe

Jeśli chcemy, aby nasz ogród dawał nam obfite plony, warto zainwestować w drzewa owocowe. Gwarantują nam cień i piękny wygląd, a ponadto własne źródło witamin i składników do domowych przetworów i potraw.

Klasycznym drzewem, służącym do wielu posiłków, pięknie rozrastającym się jest jabłoń. Sklepy ogrodowe prześcigają się w różnych odmianach, co rok znajdziemy coś nowego. Plusem jabłoni jest dojrzewanie w okolicach października, dzięki czemu nic nie spada nam na głowę podczas słonecznych, letnich dni, a jesień jest idealnym czasem na przygotowywanie domowych dżemów i kompotów.

Kolejnym owocem, jaki warto uprawiać, jest gruszka. Grusze są bardzo wartościowymi drzewami, a ich ochrona nie jest łatwa. Nawet zapylanie musi odbyć się w specjalny sposób, gdyż nie są samopylne. Przy wyborze gatunku należy zorientować się, jak odporny jest na mróz, choroby i owady. Trzeba również zdecydować się, czy chcemy owoce do przetworów, czy deserowe, na co ma wpływ czas dojrzewania: letni, jesienny lub zimowy.

Duże znaczenie w doborze odmiany owocu jest czereśnia. Jest dość łatwa w uprawie, jednak należy uważać na duże mrozy. Kupno tych drzew polecamy u sprawdzonych sprzedawców lub renomowanych szkółek, aby mieć pewność, co do odmiany. 

Bardzo dobrze nadającym się do przetworów owocem, jest śliwka. Działa dobrze przeciw nowotworom i jest bogata w witaminę A oraz E. Sadzimy ją w wilgotniej glebie, z dużą ilością próchnicy. Warto próbować łączyć odmiany, dla różnorodności gatunków, jednak należy uważać, bo nie każda pasuje do każdej. Rodzi owoce od lipca do października.

Kategorie: Porady

0 komentarzy na temat “Drzewa owocowe w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Powiązane wpisy

Porady

Ochrona drewna w ogrodzie

Ochrona drewna w ogrodzie Jednym ze stałych elementów w ogrodach, to drewno: altanki, krzesła, stoły, tarasy. Należy potrafić dobrze o nie zadbać, aby służyły nam długie lata. Najważniejsze jest zabezpieczenie ich przed wodą, słońcem, owadami Czytaj dalej...

Porady

Zdrowotne korzyści ogrodu

Zdrowotne korzyści ogrodu Dobrze zaprojektowany ogród poza wspaniałym efektem wizualnym powinien również przynosić jego właścicielom wiele korzyści związanych z ich samopoczuciem, czy nawet zdrowiem. Po sezonowych pracach w ogrodzie nie ma niczego bardziej satysfakcjonującego, niżeli Czytaj dalej...

Porady

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie Czym jest ogród bez zadbanego trawnika? Nawet najpiękniejsze rośliny na nagiej glebie będą prezentować się nijako. Pielęgnacja trawy to przede wszystkim trzy zabiegi: nawożenie, podlewanie, koszenie. Nowy trawnik trzeba koniecznie nawieźć Czytaj dalej...