Rośliny zapachowe w ogrodzie

Nie ma niczego bardziej relaksującego, niż wolny dzień w pięknym ogrodzie, ale gdy dorzucimy do tego piękny, naturalny zapach kwiatów, wrażenia są jeszcze silniejsze. Tylko jak dobrać kwiaty,
aby uzyskać odpowiednią woń?

Nie wszystkie rośliny zapachowe wydzielają na tyle silny zapach, aby rozlegał się on po całym ogrodzie, dlatego warto posadzić je w pobliżu miejsc, w których przebywamy najwięcej. Doskonale też kryją złe zapachy pochodzące na przykład z kompostownika.

Niezwykle przyjemny i intensywny zapach pochodzi od maciejki. W szczególności podczas pięknych wieczorów. są w kolorze różu lub fioletu. Osiągają nawet 40 cm. Kwitną przez cały okres lata.

Lak wonny, to bardzo dobrze komponujący się kwiat w ciepłych kolorach, żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Rosną do maksymalnie 60 cm. Kwitną od końca wiosny do początku lata.

Kolejnym kwiatem, wielokolorowym o intensywnym zapachu jest tytoń ozdobny. Pachnie bardzo silnie, szczególnie nocą. Kwitnie w okresie czerwiec-październik.

Jeśli zależy nam na pięknym zapachu wiosną, warto posadzić piwonie, lub konwalie majowe. Te pierwsze mają nawet do 120 cm wysokości. Cechują się pokaźnymi liśćmi i wielkimi kwiatami o średnicy do 20 cm. Konwalie natomiast, to niewielkie kwiaty z rodziny dzwonkowatych, niezwykle wonne. 

W okresie wakacyjnym bardzo mocny zapach wydziela lawenda. Osiąga niemal metr wysokości. Ma niewielkie, fioletowe kwiaty i wąskie liście skierowane w górę.

Drzewem, które warto posadzić dla efektów zapachowych jest lipa. Osiąga do 40 metrów, więc zalecamy sadzić tylko w dużych ogrodach. Jej żółte lub białe kwiaty dają zapach podobny do miodu.

Kategorie: Porady

0 komentarzy na temat “Rośliny zapachowe w ogrodzie”

Dodaj komentarz

Powiązane wpisy

Porady

Drzewa owocowe w ogrodzie

Drzewa owocowe Jeśli chcemy, aby nasz ogród dawał nam obfite plony, warto zainwestować w drzewa owocowe. Gwarantują nam cień i piękny wygląd, a ponadto własne źródło witamin i składników do domowych przetworów i potraw. Klasycznym Czytaj dalej...

Porady

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

Szkodniki w ogrodzie Każdy posiadacz ogrodu marzy o pięknie i nieskazitelności, jednak bardzo często przeszkadzają w tym niewielkie, a jednak uciążliwe zwierzęta. Dziś dowiecie się Państwo, jak pozbyć się szkodników ogrodowych. Najbardziej pospolite szkodniki w Czytaj dalej...

Porady

Ochrona drewna w ogrodzie

Ochrona drewna w ogrodzie Jednym ze stałych elementów w ogrodach, to drewno: altanki, krzesła, stoły, tarasy. Należy potrafić dobrze o nie zadbać, aby służyły nam długie lata. Najważniejsze jest zabezpieczenie ich przed wodą, słońcem, owadami Czytaj dalej...