Zakładanie trawnika z rolki

Trawnik w ogrodzie  powinien pełnić zarówno funkcje rekreacyjne i estetyczne. Przygotowanie trawnika jest niestety zadaniem dość pracochłonnym, dlatego warto zlecić je często profesjonalnemu ogrodnikowi. Trawnik możemy przygotować metodą tradycyjną poprzez zasiew, jak też poprzez zakup gotowej już trawy w rolkach, którą należy ułożyć na przygotowanym wcześniej podłożu. W tym wpisie przedstawimy Państwu poradnik, jak założyć trawnik przy pomocy tzw. trawnika z rolki.

Trawa z nasion, czy z rolki?

Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od tego, czy chcą Państwo piękną trawę w ogrodzie posiadać natychmiast, czy też możecie poczekać, aż trawa wyrośnie. Główna różnica tkwi zatem w czasie przygotowania trawnika oraz przede wszystkim w cenie. Niestety trawa z rolki jest istotnie droższa niż trawa z zasiewu. Założenie trawnika z wykorzystaniem trawnika z rolki nie wymaga jednak takich nakładów pracy jakie musielibyśmy wykonać w przypadku zakładania tradycyjnego trawnika z nasion.

Jak układać trawę z rolki?

Pierwszym etapem związanym z zakładaniem trawnika z rolki jest przygotowanie podłoża. Najpierw musimy usunąć chwasty, jeżeli był to teraz budowy to uporządkować teren, wywieźć gruz. Wyczyszczoną glebę należy odpowiednio spulchnić oraz zaopatrzyć w składniki mineralne przy pomocy odpowiednio dobranych nawozów, kompostu lub obornika. Należy także bezwzględnie usunąć wszystkie kamienie oraz dokładnie wyrównać teren. Można w tym celu zastosować np. glebogryzarkę oraz miniwalec.

 

Kolejnym etapem jest rozłożenie trawy. Wcześniej zakupioną trawę należy delikatnie rozwijać i układać pasami koło siebie. Pierwszą rolkę rozwijamy tak, aby była ona ułożona równolegle do prostej krawędzi. Kolejne pasy układamy naprzemiennie w takie sposób, jakbyśmy budowali dom z cegieł. Pasy trawy powinny na siebie nachodzić, aby w ogrodzie nie mieć potem fragmentów bez trawy. Niestety potem takie dziury ciężko jest usunąć. Nie należy też chodzić po świeżo ułożonej trawie, dlatego wszędzie tam, gdzie to konieczne należy rozłożyć deski, aby ciężar rozkładał się równomiernie i nie robić dziur powodowanych naszym ciężarem.

 

Ostatnim etapem po jego rozłożeniu jest intensywne podlanie trawnika. Trawnik należy intensywnie podlewać przez 2-3 tygodnie zanim ukorzeni się. Podlewać trawnik należy albo wcześnie rano, albo całkiem wieczorem. nie należy podlewać też trawnika w pełnym słońcu. Przed ułożeniem trawnika z rolki warto też rozważyć montaż systemu automatycznego nawadniania.

 

Kategorie: PoradyRelacje

0 komentarzy na temat “Sadzenie trawnika z rolki”

Dodaj komentarz

Powiązane wpisy

Porady

Rośliny zapachowe w ogrodzie

Rośliny zapachowe w ogrodzie Nie ma niczego bardziej relaksującego, niż wolny dzień w pięknym ogrodzie, ale gdy dorzucimy do tego piękny, naturalny zapach kwiatów, wrażenia są jeszcze silniejsze. Tylko jak dobrać kwiaty, aby uzyskać odpowiednią Czytaj dalej...

Porady

Jak założyć trawnik?

W tym wpisie przedstawimy Państwu w jaki sposób założymy trawnik na działce.